Jak malé a střední firmy mohou využít online marketing k růstu svého podnikání

"Díval jsem se na čísla a nevěřil jsem vlastním očím," prozradil mi Petr, majitel malé účetní kanceláře v Brně, když jsme spolu seděli na kafi. "Po dvou měsících od spuštění formátu PPC reklama v Brně nám narostl počet poptávek o 140 procent. A to jsme do toho dávali směšný rozpočet - něco přes šest tisíc měsíčně." Petr patří k rostoucímu počtu podnikatelů, kteří zjistili, že digitální marketing není jen pro velké firmy s nafouklými rozpočty. Naopak - může být sakra účinnou zbraní i pro ty nejmenší podniky. Hlavně když víte, jak na to.

Sedm let se pohybuju v online marketingu a spolupracuju hlavně s malými a středními firmami. Za tu dobu jsem viděl desítky příběhů podobných tomu Petrovu. Řemeslníci, účetní, právníci, majitelé e-shopů nebo restaurací - všichni stáli před stejnou výzvou: Jak v digitálním světě konkurovat větším hráčům? Jak získat zákazníky, když nemáte miliony na marketing? Na tyhle otázky vám odpovím v tomhle článku, a přitom se zaměřím hlavně na jednu z nejúčinnějších metod - PPC reklama v Ostravě a dalších regionech.

Proč tradiční marketing už malým firmám moc nefunguje

Vzpomínáte na dobu, kdy stačilo dát inzerát do místních novin, vytisknout pár letáků nebo si zaplatit reklamu v rádiu? Já jo, protože mě dodnes bolí ruka od roznášení letáků pro rodinnou firmu, když mi bylo šestnáct. A taky si pamatuju, jak mizerná byla návratnost téhle investice.

"Dávali jsme dvacet tisíc měsíčně za reklamu v regionálním rádiu," svěřil se mi Martin, majitel instalatérské firmy z Ostravy. "Po třech měsících jsme to spočítali a vyšlo nám, že nás jeden nový zákazník z rádia stál skoro 4300 korun. To je šílenost, když marže na zakázce byla často nižší."

Smutná pravda je, že tradiční marketing se pro malé a střední firmy stává čím dál míň efektivním. Důvodů je několik:

Za prvé, je těžké v něm konkurovat velkým firmám. Ty mají obří rozpočty a zahltí všechny dostupné kanály. Na billboardech, v rádiu i v tisku prostě přebijí menší konkurenty.

Za druhé, tradiční marketing je brutálně neefektivní v cílení. Platíte za oslovení tisíců lidí, z nichž 90 % vaše služby nikdy nebude potřebovat. To je jako lovit ryby dynamitem - možná něco chytíte, ale většina energie vyletí do vzduchu.

A za třetí - a to je možná nejdůležitější - chování zákazníků se dramaticky změnilo. Když dneska někdo potřebuje instalatéra, účetní nebo novou sedačku, první, co udělá, je, že sáhne po telefonu a začne googlovat. A pokud vás v těch výsledcích nenajde, jako byste vůbec neexistovali.

Co je PPC reklama a proč je jako dělaná pro malé firmy

PPC (Pay-Per-Click) reklama je v principu jednoduchá věc - platíte jen tehdy, když na vaši reklamu někdo klikne. Ne za zobrazení, ne za prostor, ale pouze za proklik. Pro firmy s omezeným rozpočtem je to naprosto ideální model.

Jak to funguje v praxi? Řekněme, že máte instalatérskou firmu v Ostravě. Nastavíte si kampaň tak, aby se vaše reklama zobrazovala, když někdo v okolí hledá "instalatér Ostrava" nebo "oprava protékajícího kohoutku". Pokud na vaši reklamu klikne, zaplatíte. Pokud ne, neplatíte nic.

"To nejlepší na PPC reklamě je, že oslovíte lidi přesně ve chvíli, kdy aktivně hledají vaše služby," vysvětluje Jakub, PPC specialista, se kterým jsem nedávno dělal rozhovor. "Na rozdíl od letáku, billboardu nebo televizní reklamy, kde házíte sítě naslepo a doufáte, že někdo zareaguje, tady míříte přesně na lidi, kteří už jsou v pokročilé fázi nákupního rozhodování."

Další obrovskou výhodou je lokální cílení. V obchodě s večerkou na vesnici taky nedáváte letáky po celém kraji, ale soustředíte se na místní. A stejně tak s PPC reklamou můžete zacílit jen na lidi v konkrétním městě nebo dokonce městské části.

"Při nastavování PPC reklamy v Ostravě pro klienta, který dělá podlahářství, jsme se rozhodli cílit pouze na okruh 20 km od jeho provozovny," sdílí svoji zkušenost Jakub. "Má to logiku - za pokládkou podlah nikdo nebude jezdit 100 km. Díky tomu jsme dramaticky snížili cenu za proklik a zároveň zvýšili konverzní poměr."

A možná nejdůležitější věc pro malé firmy - s PPC reklamou můžete začít skutečně s jakýmkoliv rozpočtem. Není žádné minimum. Můžete investovat třeba jen tisícovku měsíčně a postupně, jak budete vidět výsledky, rozpočet navyšovat.

"Za dvacet let podnikání v truhlářství jsem vyzkoušel všechno možné - rádio, letáky, inzeráty v novinách, billboardy. Nic se ani zdaleka nevyrovná tomu, co pro nás dokázala PPC reklama za zlomek dřívějších nákladů." - Zdeněk K., majitel zakázkového truhlářství

Případová studie: Jak malý penzion předběhl hotelové řetězce

Tohle je příběh, který mě fakt dostal, protože ukazuje, že i v brutálně konkurenčním prostředí můžou malé firmy díky chytrému online marketingu uspět.

Penzion U Lesa je malé ubytovací zařízení kousek od Brna. Deset pokojů, rodinná atmosféra, výborné snídaně - nic extra speciálního. Majitelé, manželé Novákovi, bojovali s obsazeností, zvlášť mimo hlavní sezónu. V okolí navíc vyrostlo několik velkých hotelů patřících k řetězcům, které jim přetahovaly zákazníky.

"Byli jsme zoufalí," přiznala mi paní Nováková, když jsem u nich byl na kafi. "Velké hotely měly mnohem větší marketingové rozpočty, smlouvy s cestovkami, all inclusive balíčky. My proti nim byli jako David proti Goliášovi. Dokonce jsme uvažovali o prodeji."

Pak je ale známý upozornil na možnosti PPC reklamy v Brně. Místo aby se pokoušeli soutěžit s velkými hotely o obecné výrazy jako "ubytování Brno", rozhodli se jít jinou cestou. Zaměřili se na velmi specifické vyhledávací dotazy:

- "ubytování se psem Brno"
- "penzion s vlastní snídaní z domácích produktů"
- "rodinné ubytování v přírodě blízko Brna"
- "ubytování pro cyklisty Brno okolí"

"První měsíc se nic moc nedělo," říká pan Novák. "Pak jsme přidali další klíčová slova, upravili texty reklam a najednou to začalo fungovat. Za třetí měsíc jsme měli obsazenost 72 % - v našem nejslabším období roku. A co bylo nejlepší - většina hostů přišla přes PPC reklamu."

Co udělali manželé Novákovi dobře? Tři věci:

Za prvé - našli svou niku. Místo aby se snažili konkurovat velkým hotelům v jejich hře, zaměřili se na specifické segmenty - rodiny se psy, cyklisty, milovníky přírody a domácí kuchyně.

Za druhé - vytvořili landing page pro každý segment. Když někdo hledal "ubytování se psem", dostal se na stránku, která byla celá o tom, jak jsou u nich mazlíčci vítáni, včetně fotek a recenzí od hostů se psy.

Za třetí - neustále kampaň optimalizovali. Sledovali, která klíčová slova fungují, která ne, a podle toho upravovali rozpočet a texty reklam.

Výsledek? Dnes má Penzion U Lesa vyšší obsazenost než některé okolní hotely, a to i v mimo sezóně. A vše s reklamním rozpočtem, který je zlomkem toho, co utrácejí jejich větší konkurenti.

SEO vs. PPC: Co je lepší pro malé firmy a proč je ideální kombinovat obojí

Když začnu s nějakým klientem řešit online marketing, většinou přijde otázka: "Měli bychom investovat do SEO nebo do PPC reklamy?" A odpověď skoro vždycky zní: "Do obojího, ale v různých fázích a s různými cíli."

SEO (optimalizace pro vyhledávače) je jako stavba domu - trvá déle, stojí na solidních základech a vydrží roky. PPC je jako pronájem bytu - platíte průběžně, ale můžete se nastěhovat hned. Obojí má své místo ve strategii malých firem.

PPC reklama je fakt skvělá pro rychlé výsledky. "Když jsme otevírali novou prodejnu v Ostravě, potřebovali jsme rychle získat zákazníky," vysvětluje Tomáš, majitel obchodu s běžeckým vybavením. "PPC nám pomohlo prakticky okamžitě. Spustili jsme kampaně v pondělí a ve středu už chodili první zákazníci, kteří říkali, že nás našli přes Google."

Naproti tomu SEO je dlouhodobá strategie, která může trvat měsíce, než přinese výsledky. "Na SEO jsme začali pracovat současně se spuštěním PPC. První tři měsíce se nic nedělo, pak se začaly zlepšovat pozice ve vyhledávání a po půl roce jsme byli na první stránce pro naše hlavní klíčová slova," pokračuje Tomáš. "Teď, po roce a půl, nám organická návštěvnost přináší více zákazníků než PPC, prakticky zadarmo."

Ideální strategie pro malé firmy tedy vypadá takto:

1. Začněte s PPC reklamou pro rychlé získání prvních zákazníků a otestování, která klíčová slova, sdělení a nabídky fungují.

2. Souběžně pracujte na SEO - vytvářejte kvalitní obsah, získávejte zpětné odkazy, optimalizujte web.

3. Jak se začne zlepšovat vaše organická viditelnost, postupně přesouvejte část PPC rozpočtu na více konkurenční klíčová slova nebo rozšiřujte reklamní aktivity do dalších oblastí.

"Kombinace PPC a SEO nám dala nejlepší výsledky," potvrzuje Tomáš. "PPC nám pomohlo přežít začátky, kdy nás nikdo neznal, a SEO nám zajišťuje stabilní přísun zákazníků v dlouhodobém horizontu."

Praktické tipy pro nastavení první PPC kampaně

Dobře, asi vás teď zajímá, jak začít se svou první PPC kampaní, když nejste marketingový expert. Jasně, můžete oslovit agenturu, ale pokud chcete zkusit první kroky sami nebo aspoň rozumět, co vám agentura bude později vysvětlovat, tady je pár praktických tipů:

1. Začněte s Google Ads

Existuje více PPC systémů (Seznam Sklik, Facebook Ads...), ale pro začátek se soustřeďte na Google Ads. Proč? Protože Google má největší podíl na trhu vyhledávačů a lidé na něm nejčastěji hledají služby a produkty s úmyslem nakoupit.

Registrace do Google Ads je snadná a systém vás provede základním nastavením. Po registraci dostanete obvykle i kredit na první kampaně (často 2000 Kč), takže můžete začít prakticky bez investice.

2. Pečlivě vybírejte klíčová slova

Tohle je naprosto zásadní. Nezaměřujte se na obecná klíčová slova jako "účetnictví" nebo "instalatér". Jsou drahá a málo konverzní. Místo toho používejte dlouhé, specifické fráze, které ukazují jasný záměr:

- Místo "účetnictví" použijte "zpracování účetnictví pro e-shopy Ostrava"
- Místo "instalatér" zkuste "instalatér oprava karmy Brno-Líšeň"
- Místo "právník" zkuste "právník rozvody péče o dítě"

Pro hledání klíčových slov můžete použít nástroj Google Keyword Planner, který je součástí Google Ads, nebo stačí začít něco psát do vyhledávání a sledovat, co Google nabízí v našeptávači.

3. Vytvořte relevantní vstupní stránky

Tohle je častá chyba začátečníků - posílají všechny návštěvníky na hlavní stránku svého webu. Mnohem efektivnější je vytvořit specializované vstupní stránky (landing pages) pro každou skupinu klíčových slov.

Pokud máte účetní firmu a někdo hledá "daňové přiznání pro OSVČ", měl by se dostat na stránku, která se věnuje přesně tomuto tématu - s vysvětlením, jak proces probíhá, cenou, termíny a možností objednat se.

4. Nastavte si denní rozpočet a držte se ho

Začněte s menším rozpočtem, třeba 200-300 Kč denně. Google Ads vám umožňuje nastavit denní limit, takže nehrozí, že by se vám kampaň vymkla z rukou. Postupně, jak budete vidět, co funguje, můžete rozpočet navyšovat.

"Začínali jsme s 6000 Kč měsíčně na PPC reklamu v Ostravě. Bylo to dost na to, abychom viděli výsledky, ale ne tolik, abychom riskovali velké ztráty, pokud by to nefungovalo," vzpomíná Radek, majitel autoservisu. "Postupně jsme rozpočet navyšovali, ale až ve chvíli, kdy jsme měli data, která ukazovala, že se nám investice vrací."

5. Sledujte a měřte výsledky

Tohle je možná to nejdůležitější. Nastavte si měření konverzí, abyste věděli, jestli vám kampaň přináší skutečné zákazníky, ne jen návštěvníky. Konverzí může být vyplnění kontaktního formuláře, telefonát, registrace, nákup...

Google Ads i Google Analytics vám poskytnou spoustu dat, ale soustřeďte se na ty nejdůležitější metriky:

- Cena za konverzi (kolik vás stojí získání jednoho potenciálního zákazníka)
- Konverzní poměr (kolik procent návštěvníků provede požadovanou akci)
- Návratnost investice (kolik vyděláte na každou korunu vloženou do reklamy)

Nejčastější chyby, kterých se malé firmy v online marketingu dopouštějí

Za ty roky, co pomáhám malým firmám s marketingem, jsem viděl spoustu věcí, které se opakovaně pokazily. Tady jsou ty nejčastější chyby, kterým se můžete vyhnout:

1. Neznalost své cílové skupiny

"Marketing pro všechny" je marketingem pro nikoho. Překvapuje mě, kolik firem nedokáže jasně definovat, kdo přesně je jejich ideální zákazník. Klient ze stavebnictví, kterému jsem pomáhal s kampaněmi, začínal s tím, že dělají "stavební práce pro všechny". Když jsme to zúžili na "rekonstrukce bytových jader v panelácích pro rodiny s dětmi", jeho konverzní poměr se ztrojnásobil.

2. Přílišné lpění na krásném designu místo na výkonnosti

Hodně malých firem investuje majlant do krásného webu, ale zapomíná na to, že web má hlavně prodávat. Web pro firmu není umělecké dílo, ale prodejní nástroj. "Náš web vyhrál designovou soutěž, ale nepřiváděl zákazníky," přiznal mi majitel jedné IT firmy. "Až když jsme přidali jasné výzvy k akci, zjednodušili navigaci a upravili texty, začal skutečně pracovat pro nás."

3. Nereálná očekávání ohledně rychlosti výsledků

Online marketing není zázračný lék. PPC reklama přináší výsledky rychleji než jiné metody, ale stále je potřeba čas na optimalizaci kampaní. A u SEO je potřeba počítat s horizontem měsíců, ne dnů nebo týdnů. "První měsíc jsme skoro vyhodili kampaň, protože nepřinášela očekávané výsledky," vypráví majitelka kosmetického salonu. "Díky bohu jsme vydrželi a dali tomu čas. Třetí měsíc už běžela jak po másle."

4. Ignorování mobilních zařízení

Přes 60 % vyhledávání se dnes děje na mobilech, a u některých oborů (například lokální služby) je to ještě více. Přesto stále vidím weby, které jsou na mobilu prakticky nepoužitelné. "Nevěřil bych, jaký rozdíl udělá to, když je web optimalizovaný pro mobily," říká instalatér Pavel. "Naše konverze z mobilu se zvýšily o 180 %, když jsme konečně upravili web tak, aby se na něm dalo normálně proklikat i na telefonu."

5. Lpění na jediném marketingovém kanálu

Je přirozené, že když najdete něco, co funguje, chcete u toho zůstat. Ale online marketing se neustále vyvíjí a diverzifikace je klíčová. "Měli jsme všechny vejce v jednom košíku - všechen rozpočet v Google Ads," přiznává majitel e-shopu s potřebami pro domácí mazlíčky. "Když Google změnil algoritmus a ceny za proklik šly nahoru, byli jsme v háji. Teď kombinujeme PPC, SEO, obsahový marketing a sociální sítě, takže když jedna věc nefunguje ideálně, ostatní to vykompenzují."

Závěr: Online marketing může být game changer pro malé firmy

A jsme na konci. Asi vám teď hlava trochu brní od všech těch informací. Ale hlavní message, kterou si odneste, je tahle: Online marketing, a zejména PPC reklama, může dramaticky změnit vaše podnikání, i když jste malá firma s omezeným rozpočtem.

Nemusíte investovat statisíce. Nemusíte zaměstnat marketingové oddělení. Nemusíte být technologický guru. Stačí začít po malých krocích, učit se za pochodu a postupně optimalizovat.

Pamatujte na Petra z úvodu, který s rozpočtem šest tisíc měsíčně dokázal zvýšit počet poptávek o 140 %. Nebo na Novákovy, kteří díky chytré PPC strategii předběhli velké hotelové řetězce. Tohle nejsou výjimky - jsou to příklady toho, co je možné, když se online marketing dělá správně.

Takže pokud jste dosud váhali, jestli se do online marketingu pustit, doufám, že vás tento článek posunul o krok blíž k rozhodnutí to zkusit. Ať už se do toho vrhnete sami, nebo oslovíte profesionály, kteří vám pomůžou, jsem přesvědčený, že to bude jedna z nejlepších investic do vašeho podnikání.

A pokud už online marketing děláte, možná jste tu našli pár tipů, které vám pomůžou posunout vaše kampaně na další úroveň. Ať tak či tak, přeju vám hodně úspěchů a spoustu nových zákazníků!

Publikováno: 29. 03. 2025

Kategorie: podnikání